בדיקת שיניים שגרתית

מדוע חשוב לבצע בדיקת שיניים שגרתית?

בדיקה שיניים שגרתית אצל רופא שיניים מומלצת בתדירות של פעם בחצי שנה עד בשנה, תלוי בגיל המטופל וההיסטוריה הדנטלית שלו כגון מטופלים עם שתלים, בעיות חניכיים וכד'.
הבדיקה צריכה לכלול צילום נשך לכל צד וצילומים ממוקדים בשיניים מסוימות אם יש צורך בכך.
בנוסף, רצוי פעם בחמש שנים לבצע סטטוס של כל הפה או צילום פנורמי.

ישנה נטייה לחשוב כי בדיקה שגרתית היא מיותרת במידה ואין כאב/רגישות בשיניים אך חשוב מאוד אך חשוב מאוד שנבין מה מטרת הבדיקה התקופתית.

בדיקת שיניים שגרתית
בדיקת שיניים שגרתית

גילוי מוקדי עששת ראשוניים – גילוי מוקדם של עששת וטיפול בשלב הראשוני יחסוך טיפול אגרסיבי לשן ויסתיים בסתימה בלבד.
כאשר העששת עמוקה מאוד ומגיעה לעצב השן זהו כבר  מצב המצריך טיפול שורש ובדרך כלל שיקום של השן עם מבנה וכתר.
יש לזכור כי מצב של טיפול שורש גם מלווה בכאב ובחוסר נוחות בשיניים.

מקרים שנזהה כעששת נעצרת לא תבוצע סתימה והשן תהיה במעקב עד לבדיקה הבאה.

בדיקת שחזורים קיימים – יש לוודא כי השחזורים הקיימים בפה תקינים, לבדוק שאין עששת מתחתן (עששת משנית) או שברים / סדקים שיכולים להתפתח לדוגמא: סדק בסתימה קיימת יכול בנגיסה חדה להתפתח לסדק גם של השן עצמה, במקרים של סדק מתחת לגובה החניכיים בדרך כלל השן תהיה מיועדת לעקירה ולביצוע שתל במקומה .

שבר שחזור קיים וניתוקו מהשן יוביל לעששת מתחת לשחזור.

פתיחת מרווחים ומגעים בין השיניים – גורמים לדחיסת מזון שלעיתים לא ניתן לנקות טוב בשל גישה קשה, מצב זה עם הזמן יתפתח לעששת בשתי השיניים הסמוכות וגם יכול לגרום לכאב מוגבר בחניכיים עקב הלחץ של המזון הנדחס.

איתור דלקות חניכיים וכיסים –בעיקר אנשים בעלי נטייה למחלות חניכיים צריכים להקפיד על בדיקות שגרתיות על מנת לוודא שהחניכיים סביב השיניים בריאות ולקבל הסבר והדרכה כיצד לטפל נכון ולשמור על חניכיים בריאים. לא משנה כמה השיניים שלנו יהיו בריאות וחזקות, אם ישנה מחלת חניכיים סביבם היא תגרום לאובדן השיניים עם הזמן.
למחלת חניכיים השלכות רבות על נשים בהיריון וחולי לב.

איתור סדקים בשיניים – סדק בשן זהו שביל כניסה לחיידקים אל העצם, את הסדק נגלה לרוב ברגישות בלעיסה ובבדיקה קלינית של הרופא, קשה מאוד לזהות סדקים בצילום אך כאשר ישנו אזור של איבוד עצם חשוד סביב שיניים.
סדק שיורד לאורך השורש יוביל לעקירת השן אך גילוי מוקדם ימנע אובדן עצם שמקשה על ההשתלה עצמה.

בדיקת רקמות רכות – תפקיד חשוב של רופא השיניים הוא בבדיקת רקמות רכות: לחיים, שפתיים, חך ולשון, לגלות בזמן נגעים חשודים בחלל הפה ולהפנות לרופא מומחה ברפואת הפה או  פה ולסת לביצוע בדיקה של הנגע ואולי ביופסיה.

לסיכום, בדיקה שגרתית מטרתה לאתר את הבעיות בשיניים בתחילתן, בעיקר לאנשים עם סיכון מוגבר לעששת ודלקות חניכיים כרוניות. אם תקפידו על בדיקה כל שנה או תקופה קצרה יותר לפי המלצת הרופא המטפל, לרופא יהיו יותר כלים לעקוב אחר השיניים שלכם.
ולתת את הטיפול הנכון עבורכם מוקדם וגם אתם תוכלו ליהנות משיניים בריאות יותר ופחות טיפולי שיניים לא נעימים ויקרים הרבה יותר .

מאמר זה נכתב על ידי ד"ר קוזק דן מומחה בשיקום הפה מנהל מרפאת שיניים ברעננה.

מלאו את פרטיכם ואנו נחזור אליכם בהקדם